Barselona

barcamain

Barselona’yı, çoğu insanın aksine yaz mevsiminde değil, Aralık ayının sonunda yeni yıla girmek için tercih ettim. İstanbul -4 derece soğuğu yaşarken, ben incecik montumla 15 derece güneşli havada Gaudi‘nin eserleri ile dolu bu şehri keşfetmekle meşgul oldum. İlk dikkatimi çeken şey 4-5 şeritlik geniş caddeleri ve trafiğin rahatlığıydı. 14 milyon nüfuslu İstanbul’dan sonra 1,6 milyon nüfuslu bu şehir ilaç gibi geldi tabiki.

Genel olarak müzelerin pahalı olduğunu söyleyebilirim. Görülmesi gereken fazlaca müze olduğu için cebinizi yorabilir. Tüm müzelerde bulunan gişe memurları gayet güler yüzlü ve sevecen. 20 dakika sıra bekledikten sonra o memurun gülümseyerek “hola!” demesi insanın tüm yorgunluğunu alıyor. Bunun dışında şehir pek pahalı değil. Gayet güzel mekanlarda 2 euro’ya bira içmek mümkün.

“Görmeden dönmeyin” isimli farklı bir yazı yayınlamak yerine alt tarafta zaten görmeden ve yapmadan dönmemeniz gereken yerleri-şeyleri- paylaşıyorum. Umarım faydalı olur.

Las Ramblas

Kısaca Barselona’nın İstiklal Caddesi diyebiliriz. Meşhur ve kalabalık olması dışında bir alakaları yok aslında. Çünkü başından sonuna kadar her iki tarafta ağaçlar mevcut ve zemin dümdüz. Caddenin sonunda ise turistlerin ilgi odağı olan ünlü Christophe Colomb heykeli mevcut. Fiyat performansı turistik seviyede olduğu için cadde üzerindeki kafeleri pek tavsiye etmiyorum. Ayrıca sokak sanatçıları da görülmeye değer.

art2

La Sagrada Familia

Barselona’nın en ünlü simgesi olan bu muhteşem bazilika, Gaudi’nin tamamlayamadan hayatını kaybettiği eseri. Ulaşımı metro ile kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bilet kuyruğunda yüzlerce kişi olması insanı kaygılandırıyor. Kuyruğa girmeden kaç gişenin çalıştığını görmek için önlere doğru yürürken bile mola vermek istemiştim. Yaklaşık 6 tane gişe gayet hızlı bir şekilde bilet satışı yapıyordu. Ülkemizdeki gibi ağır işleyen bir sistem yok. Yaklaşık 15-20 dakika sonra sıra size gelebiliyor. Bilet kuyruğunda vakit kaybetmek istemiyorsanız biletinizi buradan almanızı öneririm. Eserin wikipedia bilgisini vermeme ya da şöyle muhteşem, böyle muazzam diye anlatmama gerek yok. Bazilikanın içi, dışı ve müzesi için toplamda minimum 2 saatinizi ayırmanız gerekiyor. Ayrıca mutlaka gece ışıklandırılmış halini de görmelisiniz.

sagrada

Park Güell

Şehrin tepesine kurulmuş bu park da turistlerin gözde yerlerinden biri. Yine aynı şekilde yoğun turist kuyruğunu beklemek yerine buradan biletinizi alabilirsiniz. Arama motorlarına Barcelona yazdığınızda karşınıza çıkan Hansel ve Gretel masalındaki şekerden eve benzeyen yapılar da bu parkın içerisinde.

guell

Park ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Yerel halkın yürüyüş ve koşu yapmak için kullandığı kısmı ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Şehri tepeden izlemenizi sağlayan meydan ile Gaudi’nin yaşadığı evin bulunduğu alan ücretli kısımda yer alıyor. Parkın dört bir yanındaki sokak satıcılarından, şehir merkezinde 4-6 euro’ya satılan buzdolabı mıknatısı ve bibloları 1-2 euro’dan almanız mümkün. Ayrıca sokak sanatçılarını da gayet başarılı bulduğumu eklemeliyim.

streetart1

Picasso Müzesi

Ünlü ressamın bu büyük müzesini gezmeden dönerseniz arkadaşlarınızdan ağır sözler işitebilirsiniz. Burası da yoğun turist akınına uğradığı için biletinizi buradan almanızda yarar var. Müzede 4000’den fazla eser olduğu için fazla vakit ayırmanızı tavsiye ederim. İçerideki emanet dolaplarını ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Sırtınızda çantayla gezmek fazla yorucu olacaktır.

picasso

Casa Batllo

Şehirde beni en çok etkileyen şey kuşkusuz bu evdi. Kendimi bir masalın içindeymiş gibi hissetmiştim. Gaudi, Batllo ailesi için her zamanki gibi yine doğadan esinlenerek yapmış bu şahane evi. Ejderha sırtına benzeyen çatısına ve mantar şöminesine ayrıca bayıldım. Işıklandırmalarını görmek için gece de gitmenizi tavsiye ederim. Bileti buradan alabilirsiniz.

Casa Mila

Müzeler çok pahalı olduğu için maddi durumum yüzünden bir müzeyi elemem gerekiyordu. Burayı malesef gezemedim. Sadece dışarıdan görme fırsatım oldu. Bir dahaki sefere artık.

Palau Güell

Güell ailesinin yine Gaudi’ye yaptırdığı bu saray, ünlü cadde Las Ramblas üzerinde bulunuyor. La Sagrada Familia ve Park Güell’den sonra beni çok etkilememişti. Fakat mahzenini görülmeye değer buluyorum. Çok fazla vaktinizi ayırmaya gerek yok. 30-40 dakika içinde tamamını gezebilirsiniz. Mimar arkadaşların kesinlikle görmesini tavsiye ederim.

Camp Nou

Dünyaca ünlü futbol takımının stadyumu aynı zamanda bir müze ve oldukça fazla ziyaretçiye kapılarını açıyor. Bir de maça denk gelirseniz tadından yenmez. Futbol ile çok alakam olmadığı için stadyumu ve müzeyi gezmek benim için gereksizdi. Gitmişken forma da alırız gibi düşünceniz varsa 110 euro’luk fiyattan sonra hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

nou2

Barri Gotic

Daha önce Barselona ile ilgili araştırmalar yaptıysanız bu ismi fazlaca duymuşsunuzdur. Barri Gothic, Las Ramblas cadddesinin sol tarafında bulunan bölgenin ismi. Gotik binaları ve daracık sokaklarıyla bana göre şehrin en güzel yerlerinden biri. Kesinlikle tüm sokaklarına girmeden dönmeyin.

Tibidabo

Burası şehrin en yüksek tepesi. Metro ve bir tramvay ile gidiliyor. Orada bulunduğumda tramvay kullanım dışı olduğundan bunu da bir dahaki sefere ertelemek zorunda kaldım.

Motosiklet Müzesi

Tesadüfen karşıma çıkan bu müzeyi gezmeden dönmek olmazdı. Barri Gothic tarafında bulunan bu küçük müzede benim gibi motosiklet severler keyifli vakit geçirebilirler.

motomuseu

Yeme – İçme

Şehre gitmeden önce yaptığım araştırmaların yüzde doksanında meşhur meze Tapas ile karşılaşmıştım. Açıkcası pek bir numarası yok. Hatta bazı mekanlarda tapas istediğimizde, üzerine zeytinyağı dökülmüş küçük kızarmış ekmekler geldi. Şahsen bir egeli olarak ben beğenmedim. Verilen parayı hakettiğini de düşünmüyorum. Ayrıca şehrin meşhur yiyeceği olduğu için iyisini nerede bulacağını da şaşırıyor insan. İçecek olarak Sangria’yı denemenizi tavsiye ederim. Lezzet olarak sıcak şarabın buzlu haline benziyor. İçimi yazın çok daha güzel olabilir. Paella ise denemeden dönmemeniz gereken bir diğer ünlü yemek.

Atladığım noktalar olabilir. Aşağıdaki yorum kısmından sorularınızı iletirseniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.